Отлагането е общо явление, което влияе на хората от различни възрастови групи и професии.
независимо дали става въпрос за ученици, студенти или работещи професионалисти, това
непродуктивно поведение може значително да намали нашата ефективност и да увеличи стреса в живота ни. Но как можем да се справим с отлагането и да постигнем по-голяма
продуктивност и успех?
В тази статия ще разгледаме някои психологически стратегии, които могат да помогнат на
всеки да управлява времето си по-ефективно и да се освободи от тежестта на отлагането.
Разберете причините зад отлагането: Първата стъпка към преодоляване на отлагането е да разберете защо го правите. Причините могат да бъдат различни: страх от провал, липса на мотивация, перфекционизъм и други. Ако разберете корените на своето поведение, ще бъде по-лесно да намерите подходящи стратегии за справяне с него. Човек, който се страхува да се провали и да бъде осъден за „некачествена работа“, особено когато публично анализира работата си, подсъзнателно ще избягва да свърши работата, като по този начин ще я отложи за по-добри времена, без да смее да я започне. Междувременно изследвайте дали отлагате всякакъв вид задачи и това ви е станало като навик, заучено поведение или го правите само към задачи, които чувствате като наложени отвън или по задължение, тоест чувствайки се без право на избор. Ако установите, че е последното бих насочила към ревизиране на идеята за изборите ни. Дали „трябва“ отново не е част от ваш собствен избор и цел.
-Изградете положителна самооценка: Работете върху страха от неуспех/провал, като се
ангажирате с развитието на положителна самооценка и формиране на самоувереност.(тук
можете да прочетете статията ми за повишаване на себеоценката) Задайте си въпроса:
„Какво толкова ужасно ще се случи, дори и да не се справя?“
За всеки възникващ аргумент си задайте въпроса: „И какво?“. Така ще имате възможността да стигнете до корена на проблема, да разберете какво е ограничаващото вярване отдолу и да разберете в каква конкретна посока трябва да насочите вниманието си за работа.
-Поставете си реалистични цели: Често отлагаме задачи, защото сме си поставили
нереалистични очаквания. Поставете си цели, които са конкретни, измерими и достижими.
Разберете какво може да бъде направено в рамките на определен срок и се стремете към това, тоест разделете пътя до целта на малки конкретни стъпки.
-Разработете план за действие : Създайте подробен план за действие, включващ всички
стъпки, необходими за завършването на задачата. Разделяйте големите проекти на по-малки, управляеми части. Този метод помага да се справите с прекомерната сложност и да се концентрирате върху всяка част отделно. Освен това, ако погледа напред, вперен в крайната цел може да носи усещане за недостижимост, то близостта на по-малката цел, може да помогне за по-успешна мотивация и ремотивация.
-Упражнявайте самоконтрол : Упражненията за самоконтрол могат да бъдат изключително
полезни. Практиките като медитация и йога могат да ви помогнат да подобрите способността си да се справяте с изкушенията и да останете фокусирани върху целите си. Определете конкретно време за работа, редувайки с почивка. Бъдете дисциплинирани и спазвайте строго собствения си график. Не включвайте телефон във времето отделено за почивка, тъй като той е много отвличащ и е предпоставка за престъпване на собствената граница. Така неспазвайки собствените си правила – губим доверие в себе си и това прави целия процес много по-труден и понижава себеоценката.
-Използвайте метода на 5 минути: Ако имате задача, която можете да извършите в рамките на 5 мин – НЕ ОТЛАГАЙТЕ. Направете сега онова неприятно обаждане, извадете важните точки за презентацията, потърсете онзи документ, с който не ви се занимава, запишете си час при доктора и така нататък. Ако това, което не ви е приятно, или ви е досадно, или просто не знаете защо го отлагате – го отлагате, си изградете вътрешен ЗАКОН за 5-те минутното правило.
Бъдете отговорни към себе си! Освен всичко, когато отлагаме определени задачи и не сме ги
свършили те обикновенно остават като незпълнени и висящи в посъзнанието ни или в
съзнанието(ако не спрем да мислим осъзнато за тях) и създават така наречената фонова
тревожност. Така, че това правило трябва да е наистина закон, особено за хората с по-високи нива на тревожност.
-Търсете подкрепа: Подкрепата от близки хора или професионалист може да бъде от
изключителна помощ. Не се притеснявайте да споделите своите затруднения с някого, на
когото имате доверие или виждате, че няма проблем с отлагането. Често пъти, външният поглед може да ви предостави нови идеи за справяне с него. Освен това е важно да преодоляваме определените пречки пред себе си, което е олицетворение на лична отговорност, а не задоволяването с пасивна позиция, само за да „не се изложим“ или да не ни помислят за не достатъчно добри.
-Наградете себе си: След като успешно завършите задача, наградете себе си. Похвалете се и си предоставете нещо приятно като възнаграждение. Това ще ви мотивира да продължите да се справяте с отлагането и да постигате по-големи успехи.
Отлагането може да бъде предизвикателство, но с правилния подход и стратегии можем да го преодолеем. С разбиране, реалистични цели, план за действие, самоконтрол, подкрепа от
околните и награди, можем да управляваме времето си по-ефективно и да постигаме по-големи успехи в живота и работата си. Не забравяйте, ключът към преодоляване на отлагането е вътрешната решимост и последователност в усилията ни.Ако имате нужда от професионална подкрепа – аз съм насреща!
Светло да ви е в душата,
Виктория Дякова